IoT Yazılım Çözümleri

Çeşitleri haberleşme protokollerinin birbiriyle iletişim halinde olup haberleşmesine Nesnelerin İnterneti yani Internet of Things (IoT) deniyor. Bu birbirine bağlı nesneler aralarında ağ oluşturarak çeşitli işler başarmakta. IoT konsepti genel olarak bakıldığında eşyaların düşünmesini ve karar vermesini sağlamakla birlikte, yoldaki trafik ışıklarından tutun, üretim yapılan fabrikalardaki makinalara kadar genişlemekte.

1999 yılında İngiliz Kevin Ashton tarafından bir sunumda ortaya atılan bu kavram, ilk başlarda RFID etiketleri gibi teknolojilerle anılmış olsa da, günümüzde çok daha geniş bir vizyona sahip oldu. Bugün 10 ila 11 milyar cihazın internete bağlı olduğu bilinmekteyken, 2020 yılında bu cihaz seviyesinin 50 milyara ulaşması beklenmekte. 2020 yılında tipik ev cihazlarından 20 adedinin oluşturacağı data trafiğinin 2008 yılındaki cihazların kullandığı trafiğin katbekat üzerinde olacağı öngörülmektedir. Ayrıca 2003 yılında kişi başına düşen birbiriyle bağlantı içerisinde olan cihazların oranı 0,08 iken aynı araştırmadaki sonuca göre 2020 tahmini 6,48’dir.

IoT yani Nesnelerin İnterneti dendiği zaman, internete bağlı cihazların oluşturduğu kavram olarak anlaşılması kesinlikle yanlıştır. Örnek olarak RFID ve benzeri tanımlayıcı ve algılayıcı cihazlar bilgi oluşturmakla beraber bu kavrama girmektedir. IoT nesneleri, elektronik devreler-cihazlar ve algılayıcılar ile donatıldığında insanlarla iletişim halinde kalarak durum bilgileri güncelleyebilecek birçok yetenek kazanıyorlar.

IoT Konusunda Sağladığımız Hizmetler

  • IoT Konsept yaratma
  • IoT cihazlarıyla gereken protokolleri oluşturma
  • Oluşturulan cloud sistemine IoT iletişimlerinin sağlanması
  • A’dan Z’ye kurulum ve yazılım geliştirme
Şimdi Teklif Al