Sosyal Medya Yönetimi


İçerikleri sadece site sahipleri tarafından yaratılan websitelerinden oluşan bir internet dünyasından sonra Web 2.0’a geçiş birçok noktada değişime yol açmıştır. Bu değişimlerin başlangıcını blog dünyası oluştursa da şimdiki düzende en önemlisi ise tartışmasız Sosyal Medya olarak gösterilebilir. Artık herkesin kendi çevresinde içerik oluşturabileceği bir yapıdan söz ediyoruz. Sosyal medya ile birlikte yazılar, resimler, fotoğraflar ve videolar artık tek bir elden değil, birden fazla elden çıkar hale gelmiştir.

Alışagelmiş yazım dilinin de şekillenmesine yol açan sosyal medyada, daha konuşma diline yakın yazılarla karşılaşırken aynı zamanda görseller ve izlediğimiz videolar da aynı samimiyette devam etmekte. Bu doğrultuda bir noktadan sonra insanların ilgi odağı, sosyalleştiği alan olmaktan çıkıp, şirketlerin de dahil olduğu bir yapı haline büründü. Artık bu samimi ortamın asıl temsilcileri yerlerini bulmuştur.

Günümüzde artık her iş sektörü için kaçınılmaz bir dijital pazarlama aracı olan sosyal medyanın bu derece varlığı insanları tedirgin etse de kimse sosyal medyayı kullanmayı kolay kolay reddedemiyor. Günlük haberlerden tutun hobi kanallarına, oyun dünyasındanki gelişmelerden tutun anlık son dakika haberlerine birçok yelpazede bilgiye ulaşabileceğiz bu mecra, elbette karlılık elde etmek isteyen şirketler için de oldukça yüksek hacimde bir tanıtım aracı görevi görüyor.

Şirketler sosyal medyadan nasıl bir fayda sağlıyor?

Sosyal medya etkisi 2005 yılının son çeyreğinden bu yana her gün katbekat artarak büyümeye devam ediyor. Bu büyüme çevresinde ticari kaygıların da oluşmasını kaçınılmaz kılıyor. Sosyal medyanın en başında şirketler bu işten anlayan sayılı insanlara ve kurumlara sosyal medya yönetimi yaptırmaktaydı. Daha sonrasında kullanımındaki anormal artışla beraber, şirketler kendi bünyesinde dahi sosyal medya uzmanlarını kalifiye etmeye başladı.

Şirketler bu dijital pazarlama aracından hem ürün hem de hizmet satma adına oldukça fazla faydalanmakta. Sosyal medya yönetimine başlamadan önce sırasıyla şu şekilde bir süreç izlenmesi öngörülmekte:

  • Şirketin/Markanın;
  • – Hangi amaçla sosyal medyada bulunacağı saptanır,
  • – Optimum faydayı sağlayacak hedef kitlesi belirlenir,
  • – Yönetimin çeşidine göre marka tanıtım konsepti veya satış tanıtım konsepti yaratılır,
  • – Konsept uygulama konulur,
  • – Konseptten geri dönüşe göre A/B testleri yapılarak hedef kitlesi daha da faydalı yöne çekilir,
  • – Takipçi haline getirilmiş hedef kitle korunur ve canlı tutulur.
  • – Tanıtım başarıya ulaşır, satış ve karlılık artışı sağlanır.

Siz de sosyal medya yönetimi konusunda yardıma ihtiyaç duyuyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Teklif Al