Website Tasarımı

Gerek şahısların gerekse kurumların kendilerini tanıtabilmeleri veya ticari bir faaliyet sürdürebilmelerini sağlama amacıyla oluşturdukları websitelerinin belli bir kurumsal kimlik çalışmasına dahil edilerek ön yüzünün oluşturulmasına web tasarım diyebiliriz. Renkler, sloganlar, açıklamalar ve diğer tüm içerikler web tasarımı oluşturmaya yardımcı öğelerdir. Bunlarla beraber belirlenen çizgiler dahilinde, ifade edilecek kurumun görsel diliyle website tasarımı oluşturulur.

Web Tasarım Neden Önemli?

Günümüzde birden kurum, daha az maliyetli hazır web tasarım şablonları tercih etmekte. Fakat bu tip tasarımlar en başında şirketin kurumsal kimliğine uygun olarak tasarlanmadığı için zaman içerisinde işlevini kaybedebiliyor veya demode olabiliyor. Oysa ki en başından tamamiyle kendi kurumsal kimliklerine uygun bir web tasarım ortaya çıkarmış olsalar, çok daha hızlı bir ivme alabilirlerdi. Kurum kimliğinin oluşturulması, kurumsal kimlik tasarımı, website tasarımından da önce gelen bir süreç olarak değerlendirilmeli. Öncelikli olarak kurumun faaliyet alanı ve buna bağlı olarak gerek hizmet gerek ürün bazlı bir kurumsal kimlik tasarlanmalı ve devamında website tasarımına geçilmeli. Websitesi tasarlatmadan önce kurumsal kimlik tasarımıyla ilgili bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Web Tasarım Süreci

Bütünüyle sizi veya projenizi yansıtacak bir websitesinin tasarım sürecini şu şekilde aşamalandırabiliriz.

1. Bilgi toplama

Ortak fikirleri benzer paydada toplayıp, kafamıza takılan diğer kısımları bilgi toplama evresinde eliyoruz veya proje içerisine katıyoruz.

2. Beyin fırtınası ve taslakların hazırlanması

Oluşturulacak sitenin proje fikrine göre beyin fırtınası yapılarak ilk taslaklar çıkarılır, notlar alınır.

3. Wireframe çalışması

Tasarımdaki öğelerin yerleşimini görmek için bir iskelet çıkarılır. Bu iskelet üzerinden sitenin tasarım yerleşimine karar verilir.

4. Tasarım yapılması

Tüm bu süreçler bittiğinde tasarıma geçilir. Bu kısım biraz da wireframe’in renklendirilmesi ve düzenlenmesi olarak görülebilir fakat tam anlamıyla benzerlik söz konusu değildir. Bu aşamaya gelene kadar bile wireframede tasarım bazlı sıkıntıların olduğu anlaşılmayabilir.

5. Prototip çalışması (Projeye göre)

Eğer projenin büyüklüğü bir navigasyon simülasyonu istiyorsa, bu aşamada sitenin nasıl çalıştığına dair -kodsuz- bir simülasyon yapılır. Bu aşama ile tasarım yazılıma gitmeden çalışır bir halde görülebiliyor hale getirilir. Hatalar saptanır, gerekirse tasarımda revizeye gidilir.

6. Final tasarıma ulaşılması

Tüm aşamalar sonra erdiğinde final tasarıma ulaşılır. Artık elimizde uygulamaya sokulacak tertemiz bir tasarım var!

 

Web Tasarım Yaptırma

Siz de kurumsal, kişisel sitenize veya web tabanlı fikrinize profesyonel çözüm ortakları arıyorsanız bizimle iletişime geçip teklif alabilirsiniz.

Şimdi Teklif Al